ترخیص کالا از گمرک
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت ترخیص کار

شرکت ترخیص کار

ترخیص کار

امروز قصد داریم به معرفی ترخیص کار و شرح وظایف وی بپردازیم.

اگر سال هاست که در حوزه واردات و صادرات کالا فعالیت می کنید پس حتماً می دانید منظور از ترخیص کار چه کسی است؛ یک ترخیص کار کاربلد چه خدماتی ارائه می دهد و کمک گرفتن از ترخیص کار چه مزایایی به همراه دارد. اما اگر به تازگی وارد عرصه صادرات و واردات کالا شده اید یا اولین بار است که می خواهید اقدام به ترخیص کالاهای خود از گمرک کنید؛ ممکن است که ندانید ترخیص کار کیست و اصلاً چه کاری می کند اما به عنوان شخصی که قرار است در این حوزه به فعالیت خود ادامه دهد باید حتماً با مفهوم ترخیص کار و ترخیص کاری آشنا و از مزایای متعدد ناشی از کمک گرفتن از ترخیص کار آگاه شوید. بدون شک اگر در مورد ترخیص کار و فواید ناشی از خدمات وی مطلع شوید؛ امکان ندارد که چشمتان را روی اشخاصی که ترخیص کار نامیده می شوند ببندید. با این تفاسیر به شما پیشنهاد می کنیم که ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ترخیص کار، شخصی حقیقی یا حقوقی است که به نمایندگی از صاحب کالا اجازه دارد تمام مراحل ترخیص کالا از گمرکات کشور را انجام دهد؛ بدون اینکه چشم داشتی به سود مالی صاحب کالا داشته باشد؛ یعنی فقط در ازای دریافت حق العمل خود موظف به راهنمایی صاحب کالا و ترخیص محموله وی در چهارچوب قوانین گمرکی می شود. به عبارت دیگر صاحب کالا برای ترخیص کالای خود از گمرک به فرد ترخیص کار وکالت قانونی می دهد و تمام مراحل ترخیص کالا را به شخص ترخیص کار محول می کند. پس به طور خلاصه می توانیم بگوییم که ترخیص کار نقش وکیل صاحب کالا را نزد گمرک ایفا می کند.

حالا که متوجه شدید منظور از ترخیص کار چه کسی است؛ ممکن است بگویید که مگر خود به عنوان صاحب کالا حق ترخیص کالا از گمرک را نداریم که باید از ترخیص کارها کمک بگیریم؟ اصلاً چرا باید به یک فرد غریبه به نام ترخیص کار اعتماد کنیم و پروسه ترخیص محموله گران قیمت خود را به وی بسپاریم؟ طبق چه اصولی می توانیم به یک ترخیص کار اعتماد کرده و به وی وکالت قانونی بدهیم؟ آیا شرکت صادرکنندگان یا واردکنندگان با تجربه هم پروسه ترخیص کالاهای خود را به ترخیص کار می سپارند؟

در پاسخ به سوالاتی از این قبیل باید بگوییم که بله حتی افراد با تجربه در عرصه واردات و صادرات نیز تمایل دارند که روند ترخیص کالاهای خود را به یک ترخیص کار محول کنند زیرا فرآیند ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور سخت و وقتگیر است. فردی که قرار است کالایی با یک برند را از گمرک خارج کند باید ابتدا مدارک متعددی مانند بارنامه، ترخیصیه، پیش فاکتور، فاکتور، بیمه نامه، مجوزهای لازم برای واردات کالا، گواهی مبدا، لیست عدل بندی، پروانه بهره برداری، کاتالوگ و بروشور، کارت بازرگانی و… را فراهم کند. پس از تدارک مدارک مذکور تازه کار شروع می شود و شخص باید مراحل مختلفی مانند تنظیم و ثبت اظهارنامه، ارائه مدارک به دایره فنی گمرک، تلاش برای احراز صلاحیت مالک کالا، دریافت شماره ثبت، پیگیری روند ارزیابی اظهارنامه در دایره فنی گمرک، مهر و موم کردن اظهارنامه، پرداخت هزینه های گمرکی و… را پشت سر بگذارد. بنابراین فرآیند ترخیص کالا به خودی خود آنقدر زمان بر هست که حتی واردکنندگان و صادرکنندگان باتجربه نیز ترجیح می دهند که این امر را به یک ترخیص کار با یک شرکتی که ثبت شده و با ثبت برند محول کنند.

از طرف دیگر اگر صاحب کالا اطلاعات کافی در مورد برند یا مقررات واردات و صادرات نداشته باشد ممکن است با اخذ تصمیمات اشتباه منجر به دوچندان شدن زمان لازم جهت ترخیص کالا شود. وقتی که پروسه ترخیص کالا خیلی کند پیش برود و در واقع فرآینده سخت و وقت گیر ترخیص کالا از گمرک، سختتر و وقتگیرتر شود؛ محموله موردنظر مدت زمان بیشتری در انبار گمرک توقیف می گردد؛ در نتیجه صاحب کالا باید هزینه بیشتری بابت انبار کالا در گمرک بپردازد که این امر به معنای افزایش قیمت تمام شده کالا برای واردکننده آن می باشد.

وقتی که قیمت تمام شده کالای وارداتی افزایش پیدا کند؛ صاحب کالا برای به حداقل رساندن میزان خسارت، کالا را با سود بیشتری روانه بازار می کند و خریدار نیز به ناچار باید مبلغ بیشتری بابت خرید کالای مذکور پرداخت نماید. افزایش قیمت فروش کالا با یک برند ثبت شده باعث می شود که کالای مذکور نتواند با سایر محصولات مشابه موجود در بازار رقابت کند. از طرف دیگر وقتی پروسه ترخیص کالا خیلی طولانی می شود؛ واردکننده هم خیلی دیر کالا را به مشتری تحویل می دهد و بخاطر این بدقولی ممکن است که به تدریج مشتری های خود را از دست بدهد. بنابراین کاملاً طبیعی است که صاحب کالا ترجیح دهد که وظیفه ترخیص کالا را به یک ترخیص کار بسپارد؛ در حقیقت وجهی که بابت دستمزد به ترخیص کار پرداخت می کند خیلی کمتر از خساراتی خواهد بود که در اثر طولانی شدن روند ترخیص کالت متحمل خواهد شد.

پس تا اینجای کار متوجه شدید که منظور از ترخیص کار چه کسی است و کمک گرفتن از یک ترخیص کار چه مزایایی دارد. حالا ممکن است بپرسید که اگر بخواهیم از مزایای سپردن کار به ترخیص کار سود ببریم؛ ترخیص کار کاربلد و قابل اعتماد چه مشخصاتی باید داشته باشد؟ برای گرفتن پاسخ این سوال خود کمی صبور باشید و ادامه مطلب را بخوانید.

فرد ترخیص کار حتماً باید دارای مدرک ترخیص کاری باشد؛ یعنی دوره های لازم برای انجام امور ترخیص کالا را از طریق سازمان فنی و حرفه ای کشور و وزارت کار گذرانده باشد و موفق به اخذ مدرک ترخیص کاری شده باشد. در حقیقت یک ترخیص کار توانمند باید با اصطلاحات گمرکی، روش های ترخیص کالا از گمرک، مدارک لازم برای ترخیص محموله های مختلف، سامانه EPL ترخیص کالا از گمرکات کشور، نحوه نگهداری کالا در انبار گمرک قبل از ترخیص آن، چگونگی انجام تشریفات متعدد ترخیص کالا، نحوه حل و فصل کردن دعاوی گمرکی، انتخاب تعرفه مناسب برای تعیین ارزش کالا و… آشنایی کامل داشته باشد و به طور خلاصه بر آیین نامه امور اجرایی گمرکی اشراف داشته باشد.

علاوه بر دانش لازم، ترخیص کار باید کارت بازرگانی نیز داشته باشد چون ممکن است که صاحب کالا از وی تقاضا کند که با استفاده از کارت بازرگانی خود جهت ترخیص کالا اقدام نماید.

از بین خصوصیات اخلاقی یک ترخیص کار در ثبت شرکت قابل اعتماد می توانیم به امانتداری، شرافت، وقت شناسی و دقت اشاره کنیم. معمولاً تجار به مرور چنین ترخیص کارانی را شناسایی می کنند و طی سالیان متمادی تمام امور گمرکی خود را به آنها می سپارند.

حالا که با مفهوم ترخیص کار و ترخیص کاری آشنا شدید ممکن است فکر کنید که ترخیص کار چه فرقی با حق العملکار گمرکی دارد؟ همانطور که توضیح دادیم ترخیص کار همان نماینده قانونی صاحب کالا نزد گمرک است؛ حالا اگر همین شخص ترخیص کار بتواند صلاحیت و شایستگی خود را نزد گمرکات کشور محرز کند؛ موفق به اخذ پروانه کارگزاری گمرک شده و حق العملکار گمرکی نامیده می شود. در صورتی صلاحیت فرد ترخیص کار جهت کسب پروانه کارگزاری گمرک تایید می شود که سن وی کمتر از ۲۵ سال نباشد؛ سابقه کیفری یا قاچاق کالا نداشته باشد؛ دارای مدرک حداقل فوق دیپلم امور گمرکی یا حداقل لیسانس دیگر رشته ها باشد؛ در استخدام دولت نباشد و در آزمون کارگزاری گمرکی نمره قبولی بیاورد.

امیدواریم که پاسخ تمام سوالات شما را داده باشیم و با استخدام یک ترخیص کار حرفه ای از یک شرکت ثبت شده ، خیالی آسوده بابت انجام امور گمرکی خود داشته باشید.

ترخیص کالا از گمرک

ثبت شرکت
هزینه ثبت شرکت
ثبت شرکت در ترکیه
اخذ کد اقتصادی
ثبت شرکت ارزان
ثبت شرکت مسئولیت محدود
هزینه اخذ رتبه
ثبت شرکت
استعلام برند
ثبت شرکت بازرگانی
رتبه نفت و گاز
اخذ رتبه پیمانکاری
ثبت شرکت در اصفهان
ترخیص کار

درباره ی admin

پاسخ دهید